Oprema za športno plezanje: Razlika med redakcijama

Iz Alpirocnik
Skoči na: navigacija, iskanje
Vrstica 3: Vrstica 3:
 
== Osnovna oprema  ==
 
== Osnovna oprema  ==
  
Sem sodijo:
+
Sem sodijo:  
  
*[[Osnovna_plezalna_oprema#Plezalni_pas|plezalni pas]],<br>
+
*[[Osnovna_plezalna_oprema#Vrv|vrv]],
*[[Osnovna_plezalna_oprema#Naprava_za_varovanje|varovalo]],
+
*[[Osnovna plezalna oprema#Plezalni_pas|plezalni pas]],<br>  
*[[Osnovna_plezalna_oprema#Vponke_z_matico|vponke z matico]],<br>
+
*[[Osnovna plezalna oprema#Naprava_za_varovanje|varovalo]],  
*[[Osnovna_plezalna_oprema#Sistemi_vponk|sistemi vponk]].<br>
+
*[[Osnovna plezalna oprema#Vponke_z_matico|vponke z matico]],<br>  
 +
*[[Osnovna plezalna oprema#Sistemi_vponk|sistemi vponk]].<br>
  
 
== Plezalniki  ==
 
== Plezalniki  ==

Redakcija: 18:23, 6. marec 2011

 Športno plezanje je del skalnega plezanja, zato je tudi oprema zelo podobna tisti, za plezanje skalnih smeri.

Osnovna oprema

Sem sodijo:

Plezalniki

V plezališčih se skoraj izključno pleza s plezalniki. Omogočajo natančno stopanje po majhnih stopih in stopanje na trenje v ploščo. Navadno imamo za plezanje v plezališčih plezalnike nekoliko manjše, kot za plezanje v gorah, saj jih po vsaki smeri sezujemo. Z razvojem in različnimi zvrsti športnega plezanja – plezanje v dvorani, balvaniranje, plezanje težkih smeri v skali, so se razvili tudi različni modeli plezalnikov namenjeni tem zvrstem. Za obuvanje se uporabljajo plezalniki na ježke, vezalke in taki, ki jih samo nataknemo.

Slika 1: Plezalniki (Vir: Five Ten)

Samozatezna naprava za varovanje

Zaradi plezanja na meji zmožnosti, pride pri športnem plezanju velikokrat do padca vodilnega. Zaradi večje varnosti, se uporabljajo samozatezna varovala. Njihova prednost je v tem, da ob obremenitvi (padec pri varovanju prvrega ali na »top rope«), samodejno zategnejo vrv. Pozorni moramo biti na premer vrvi, s katero varujemo, saj je premer za pravilno delovanje podan s strani proizvajalca varovala (navadno nekje med 9mm in 11mm).
Potrebno je povdariti, da je v primeru nepravilnega varovanja s samozatezno napravo lahko le to nevarno. Zato vedno varujemo na način oziroma z napravo, ki jo obvladamo.

Slika 2: Samozatezni napravi za varovanje (Vir: Petzl, climbing technology)

Magnezij

Pri športnem plezanju se zaradi bolšega oprijema in sušenja potnih dlani uporablja magnezij. Le tega nosimo v vrečki, ki jo imamo med plezanjem pritrjeno okoli pasu.

Slika 3: Vrečka za magnezij (Vir: Prana)

Podloga za vrv

Večina vrvi pri športnem plezanju leži na tleh. Da se vrv ne praši in umaže uporabljamo podlogo za vrv, in ji tako podaljšamo življenjsko dobo. V primeru, da imamo vrečo za vrv, je podloga navadno priložena. V nasprotnem primeru, lahko za podlogo uporabimo šotorsko krilo, ležalno podlogo, staro platno, ...

Skalna varovala

Pri športnem plezanju se za varovanje uporabljajo izključno svedrovci oziroma lepljenci, ki so že nameščeni v smereh. Izjema je tradicionalno plezanje kratkih smeri, kjer se se za plezanje uporabljajo varovala za skalno plezanje.