Samoreševanje

Iz Alpirocnik
Redakcija dne 23:22, 27. februar 2011 od Matija.valic (pogovor | prispevki) (Created page with "== Uvod == Samoreševanje oziroma vzpenjanje po vrvi je manever, pri katerem s tehničnimi primomočki plezamo po vrvi navzgor. S samoreševanjem si pomagamo v naslednjih prime...")
(prim) ← Starejša redakcija | poglejte trenutno redakcijo (prim) | Novejša redakcija → (prim)
Skoči na: navigacija, iskanje

Uvod

Samoreševanje oziroma vzpenjanje po vrvi je manever, pri katerem s tehničnimi primomočki plezamo po vrvi navzgor. S samoreševanjem si pomagamo v naslednjih primerih:

  • pri spustu po vrvi nam med iskanjem sidrišča za spust zmanjka vrvi,
  • na sidrišču za spust se nam pri vlečenju vrvi le ta zatakne in je ne zato moremo povleči za sabo,
  • pri plezanju z varovanjem od zgoraj ne moremo niti prosto, niti tehnično preplezati težavnega mesta v smeri.


Pri samoreševanju moramo biti pozorni na namestitev vrvi na sidrišču. V primeru, da je vrv na sidrišču fiksirana (samozatezno varovanje drugega v navezi), se lahko samorešujemo le po enem pramenu vrvi. V nasprotnem primeru, ko vrv na sidrišču ni fiksirana (sidrišče za spust), pa se moramo samoreševati po obeh pramenih. 


Tehnika samoreševanja

Tehnik samoreševanja je več, tu sta opisana dve, ki se uporabljata najpogosteje.

Samoreševanje z napravo za varovanje

Vzpon po vrvi poteka s pomočjo naprave za varovanje, ki jo v samozateznem načinu z vponko z matico vpnemo v maneversko zanko plezalnega pasu. V primeru, ko se vzpenjamo po enem pramenu vrvi, na obremenjeni konec vrvi (nad varovalom) namestimo prižemo. S pomočjo najlonskega traku (ali pomožne vrvice), ki ga vpnemo v prižemo, si izdelamo stopno zanko. V primeru, ko se vzpenjamo po dveh pramenih vrvi, moramo namesto prižeme na vrv pritrditi enega od drsnih vozlov.
Vzpenjamo se tako, da stopimo v stopno zanko, se dvignemo in potegnemo vrv skozi varovalo. Za tem se se vsedemo v pas, po vrvi navzgor pomaknemo stopno zanko in manever ponavljamo, dokler se ne dvignemo do željenega mesta.
V primeru, da v smeri nismo sposobni splezati težavnega mesta in obvisimo na vrvi, je ta obremenjena, zato je ne moremo vpeti v varovalo. Težavo rešimo tako, da na vrv namestimo prižemo, si izdelamo stopno zanko in jo pomaknemo kar se da visoko. Stopimo v stopno zanko, se dvignemo in se z maneversko zanko vpnemo v vponko prižeme. S tem razbremenimo del vrvi med prižemo in plezalnim pasom, ki jo zato lahko vpnemo v varovalo.

Samoreševanje z drsnima vozloma

Vzpon po vrvi poteka s pomočjo dveh pomožnih vrvic/najlonskih trakov, ki predstavljata stopno in prsno zanko. Prsna zanka je na vrv pritrjena nekoliko višje od stopne. Za pritrjevanje na vrv uporabimo enega od drsnih vozlov.
Vzpenjamo se tako, da stopimo v stopno zanko, se dvignemo in navzgor pomaknemo prsno. Za tem se se vsedemo v pas, dvignemo stopno zanko in manever ponavljamo, dokler se ne dvignemo do željenega mesta.
Ta tehnika je predstavljena kot alternativa, saj je nekoliko zastarela. Uporabna je v primeru, ko nimamo naprave za varovanje.

Prehod iz spusta v vzpenjanje po vrvi

Manever se uporablja, ko nam pri iskanju sidrišča za spust med spustom po vrvi le te zmanjka. Pri prehodu iz spusta v vzpenjanje si v primeru, da nimamo varovalnega drsnega vozla, le tega naredimo. Nato s pomočjo stopne zanke razbremenimo napravo za spust in vso težo prenesemo na varovalni vozel. Za tem lahko uporabimo eno od tehnik samoreševanja in se pričnemo vzpenjati.

Žimarjenje

Žimarjenje je oblika vzpenjanja po vrvi, kjer se uporablja posebno za to narejene pripomočke - žimarje. Največ se ga poslužujejo pri plezanju zahtevnih granitnih sten (Yosemiti, Patagonia, ...), kjer prvi v navezi raztežaj prepleza tehnično ali prosto, drugi pa za njim žimari, saj za tako porabi manj časa in energije kot za plezanje.