Varovanje

Iz Alpirocnik
Skoči na: navigacija, iskanje

Splošno o varovanju

Varovanje z napravo za varovanje

Varovanje s polbičevim vozlom

Varovanje napredujočega

Preprečevanje potega navzgor


Vsa zgoraj opisana sidrišča so namenjena v prvi vrsti prenašanju obremenitve v smeri navzdol, saj takrat nastajajo tudi daleč največje sile. Idealno sidrišče pa sestoji še iz protivezave, ki centru sidrišča preprečuje poteg navzgor. Pri običajnih padcih med plezanjem se pogosto srečujemo tudi z navzgor delujočimi silami, ki so sicer manjše, in jih delno kompenziramo z lastno težo. Vseeno pa je “potovanje” sidrišča navzgor moteče, zato je modro dodati, ali pa izkoristiti obstoječo fiksno točko, ki leži nižje od ostalih in je vpeta v center sidrišča, tako da le- temu preprečuje premikanje navzgor.
(Slika 2.). Takšne obremenitve so navadno sicer pogojene z varovanjem v center sidrišča (o čemer pišemo spodaj), najbolj pomembno pa je za to poskrbeti takrat, kadar na sidrišču uporabljamo kline zabite izrazito v smeri navzdol oz. pri uporabi gibljivih varoval kot so zatiči in metulji, ki navadno obremenitev optimalno prenašajo le v eni smeri.


Varovanje s protivezavo [vir DAV]

Načini varovanja na sidrišču


Varovanje na pas


Ta način najpogosteje uporabljamo kadar imamo kakovostne fiksne točke in je na sidrišču dovolj prostora za naše učinkovito varovanje. Omogoča nam lažje delo z vrvjo in bolj dinamično varovanje. Pogoji uporabe so ustrezno razmerje v teži med plezalcema, smer obremenitve samo navzgor in ne v prečnico ter izključena možnost dolgih padcev ali padcev direktno na sidrišče. Glavna pomanjkljivost tega načina je možna poškodba varujočega, saj je le-ta del varovalne verige in tudi sam prestreza nastopajoče sile. Zato ga uporabljamo le na ustreznih mestih, kjer imamo pogled na varujočega in ne pod previsi v katere bi nas lahko potegnilo ob padcu. Pri tovrstnem varovanju je ključno, da ne glede na izbiro načina varovanja, vrv prvega v navezi vseskozi poteka skozi vponko, vpeto v center sidrišča (Slika 4.).



Aktivno varovanje na pas [vir DAV]
Pasivno varovanje na pas [vir DAV]



Varovanje na pas, kjer vrv napredujočega nujno napeljemo skozi center sidrišča [vir PV]




Varovanje v center s telesom kot protiutežjo [vir DAV]







Varovanje v center sidrišča


Takšen način varovanja uporabimo takrat, kadar nam teren (viseče sidrišče, malo prostora, previsi nad nami) in pozicija oz. tip sidrišča (nizko sidrišče, ni vezave za obremenitev navzgor) ne dopuščajo varovanja na pas. Pri tem je potrebno biti pozoren na izdelavo sidrišča tako, da nam ga ob obremenitvi ne potegne izven dosega rok (glej zgoraj – perotivezava!) in pa predvsem na to, kakšno varovalo uporabljamo. Če uporabljamo kakršnokoli izvedbo varovalne ploščice (reverso, ATC, tubus...) moramo namreč pri varovanju vodečega poskrbeti za to, da bomo lahko zaustavili morebiten padec direktno na sidrišče... Da zagotovimo ustrezen potek vrvi skozi varovalo, nujno vedno vpnemo obračalno vponko na zaviralni vrvi, ki izhaja iz varovala (Slika 5.)
S tem dosežemo dvoje: Prvič, vzpostavimo pravilen potek vrvi skozi varovalo, ki omogoča dovolj trenja za zaustavljanje padca direktno v sidrišče in drugič: v primeru takšnega padca se celotna sila prenese v center sidrišča, ki tako maksimalno učinkovito opravi svojo funkcijo. Obračalna vponka je lahko vpeta neposredno ob varovalo, ali pa v eno od fiksnih točk sidrišča. Izpnemo jo lahko potem, ko ima prvi v navezi že vpeto zanesljivo vmesno varovanje.

Pri menjavanju plezalcev na sidrišču je predvsem pomembno to, da je vsak član naveze vseskozi vpet z vrvjo v vsaj eno fiksno točko in da se pri tem porabi čim manj vmesnih manevrov (prepenjanja, odpenjanja...).

Varovanje v center sidrišča z obračalno vponko [vir PV]



Varovanje drugega v navezi