Varovanje: Razlika med redakcijama
Vrstica 11: | Vrstica 11: | ||
V primeru, da nimamo na voljo nobene naprave za varovanje, se poslužimo [[Vozli#Pol-bi.C4.8Dev_vozel|polbičevega vozla]]. Polbičev vozel zagotavlja 100% trenje in popolno zaustavitev vrvi z relativno majhno silo na zaviralni vrvi. | V primeru, da nimamo na voljo nobene naprave za varovanje, se poslužimo [[Vozli#Pol-bi.C4.8Dev_vozel|polbičevega vozla]]. Polbičev vozel zagotavlja 100% trenje in popolno zaustavitev vrvi z relativno majhno silo na zaviralni vrvi. | ||
− | Slabost uporabe polbičevega vozla je, da zelo vpliva na lastnosti vrvi, ki jo uporabljamo. Z uporabo polbičevega vozla se vrv namreč | + | Slabost uporabe polbičevega vozla je, da zelo vpliva na lastnosti vrvi, ki jo uporabljamo. Z uporabo polbičevega vozla se vrv namreč krotoviči, kar v daljšem obdobju takšne uporabe pomeni bistveno poslabšanje kakovosti vrvi. |
=== Varovanje z napravo za varovanje (ploščica) === | === Varovanje z napravo za varovanje (ploščica) === |
Redakcija: 16:35, 30. januar 2012
Vsebina
Splošno o varovanju
Varovanje soplezalca pri plezanju zagotavlja, da v primeru padca preprečimo morebitne poškodbe ali druge posledice. Z varovanjem se srečamo pri vseh plezalnih aktivnostih in je veščina, ki jo moram res dobro obvladati. S slabim varovanjem lahko soplezalcu povzorčimo hude poškodbe ali celo usodne posledice. Zato moramo varovanju posvetiti posebno pozornost in se ga res dobro naučiti.
Varovanje pomeni uporabo vozla ali naprave, ki z našo dodatno močjo zagotavlja popolno trenje vrvi in s tem posledično zaustavitev padca.
Ko varujemo soplezalca, lahko vrv proti soplezalcu podajamo oz. pobiramo, ko pa hočemo vrv popolnoma zaustaviti, z uporabo sile na zaviralni vrvi, vrv popolnoma zaustavimo. V praksi to pomeni, da lahko z zelo majhno silo na zaviralni vrvi zadržimo veliko silo na vrvi, ki gre do soplezalca.
Varovanje s polbičevim vozlom
V primeru, da nimamo na voljo nobene naprave za varovanje, se poslužimo polbičevega vozla. Polbičev vozel zagotavlja 100% trenje in popolno zaustavitev vrvi z relativno majhno silo na zaviralni vrvi.
Slabost uporabe polbičevega vozla je, da zelo vpliva na lastnosti vrvi, ki jo uporabljamo. Z uporabo polbičevega vozla se vrv namreč krotoviči, kar v daljšem obdobju takšne uporabe pomeni bistveno poslabšanje kakovosti vrvi.
Varovanje z napravo za varovanje (ploščica)
Na tržišču je na voljo več različnih naprav za varovanje. V plezališčih lahko uporabljamo aktivne samozatezne naprave kot so Grigri ali Cinch, za plezanje v hribih pa takšne naprave niso primerne. V hribih uporabljamo različne izvedenke ploščic. Te omogočajo praktično in zanesljivo uporabo pri varovanju, prav tako pa so uporabne za druge vrvne manevre. Priporočljiva je uporaba ploščic, ki omogočajo samozatezno delovanje v primeru varovanja drugega v navezi.
Manevri na sidrišču
Pri vseh manevrih na sidrišču moramo poskrbeti, da so vsi člani naveze vedno zavarovani. Ko soplezalec pripleza na sidrišče in je potrebno zamenjati opremo poskrbimo, da je ustrezno vpet. Prav tako pred začetkom plezanja in pri urejanju naprave za varovanje vedno poskrbimo, da so vsi člani naveze zavarovani.
Varovanje napredujočega
V osnovi delimo varovanje na varovanje plezalca, ki pleza naprej in pri katerem je možen padec, ter varovanje drugega v navezi, ki je varovan od zgoraj in v primeru padca obremeni vrv brez bistvene dinamike. Pri varovanju napredujočega moramo biti še posebej pozorni pri podajanju vrvi, saj mora imeti napredujoči dovolj manevrskega prostora za plezanje, hkrati pa moramo paziti, da ne bi imel preveč vrvi v primeru padca. Za zanesljivo plezanje je tako zelo pomemben zanesljiv in pozoren varovalec.
Načini varovanja na sidrišču
Varovanje na pas
Če imamo na voljo kakovostne fiksne točke in je na sidrišču dovolj prostora, je priporočljivo uporabljati varovanje na pas. Ker imamo varovalno napravo vpeto na pas, omogoča takšen način lažje delo z vrvjo. Pri tem se moramo zavedati, da ne sme biti prevelike razlike v teži soplezalcev. Prav tako nad sidriščem ne sme biti streh, saj lahko v primeru potega navzgor, varujoči vanjo zadene z glavo. Varovanje na pas ni primerno, ko se iz sidrišča pleza neposredno v prečko, ali ko obstaja možnost dolgih padcev oz. padcev neposredno na sidrišče. Pri takšnem varovanju je nujno, da poteka vrv od varovalne naprave do plezalca najprej skozi (obračalno) vponko na sidrišču, saj se v primeru padca pred prvim nameščenim varovalom tako obremeni sidrišče in ne neposredno pas varujočega (Slika 1).
Pri varovanju poizkušamo pri morebitnem padcu čimbolj zmanjšati sunek sile na celoten varovalni sistem. Tako varujemo aktivno (Slika 2), kar pomeni, da v primeru padca s svojim gibanjem in kratkim spustom vrvi skozi napravo za varovanje čimbolj "mehko" oz. dinamično zaustavimo padec. Takšno varovanje pride v poštev predvsem pri športnem plezanju, v dobro zavarovanih smereh in dolgih športnih smereh.
Pasivno varovanje izvajamo takrat, ko nimamo prostora za gibanje. Običajno je to na visečih sidriščih, kjer sunek sile ublažimo neposredno s svojo težo (Slika 3). V takšnih primerih je običajno bolje napravo za varovanje vpeti neposredno v center sidrišča, pri čemer pa moramo preprečiti poteg sidrišča navzgor.
Pri varovanju se moramo zavedati sunkov sile na varujočega. Ko napredujoči plezalec pade, se zaradi sunka sile ustvari tudi sila na varovalca. Zato moramo poskrbeti, da je varujoči ustrezno zavarovan in postavljen, da ga sila padca ne vrže iz ravnotežja ali mu povzroči celo udarec in poškodbe (Slika 4).
Varovanje v center sidrišča
Če varovanje na pas ni mogoče iz razlogov, ki smo jih našteli zgoraj (viseče sidrišče, malo prostora, neudobno varovališče, streha nad varovališčem, velika razlika v teži plezalcev, ni možnosti za protivezavo...), se odločimo za varovanje neposredno v center sidrišča.
V tem primeru napravo za varovanje vpnemo v center sidrišča. Pri tem moramo paziti na naslednje:
- Onemogočiti moramo možnost, da nam center sidrišča, v primeru padca napredujočega, potegne navzgor oz. izven dosega rok. V ta namen izdelamo protivezavo ali pa poskrbimo, da smo vpeti v center sidrišča in ne neposredno v eno izmed fiksnih točk, saj tako z našo težo preprečimo poteg navzgo.
- V primeru uporabe ploščice, mora zavorna vrv tečti nujno skozi obračalno vponko. Če napredujoči pade neposredno na sidrišče in ne uporabljamo obračalne vponke, položaj vrvi ne zagotavlja zadovoljivega trenja na varovalni napravi (zvonček). Če pa zavorna vrv teče skozi obračalno vponko, ki je lahko vpeta neposredno ob varovalo ali eno izmed fiksnih točk, je potek vrvi takšen, da v primeru padca zagotavlja ustrezno trenje. Obračalno vponko lahko izpnemo takrat, ko napredujoči vpne zanesljivo vmesno varovanje.
Pri varovanju drugega v navezi napravo za varovanje vpnemo neposredno v center sidrišča. Tako v primeru padca celotno obremenitev prevzame sidrišče. Pazimo, da pravočasno pobiramo vrv in s tem preprečimo večje padce.
Priporočljiva je uporaba ploščic, ki omogočajo uporabo samozateznega varovanja drugega v navezi (ATC guide, Reverso).