Oprema za plezanje lednih smeri

Iz Alpirocnik
Skoči na: navigacija, iskanje

Ledno in kombinirano plezanje sta že dalj časa priljubljeni zimski alpinistični prvini. Z razvojem teh oblik plezanja – ledno v osemdesetih, kombinirano pa v devetdesetih letih prejšnjega stoletja, se je razvijala za to namenjena oprema. Le ta je za obe področji v zadnjem času zelo specializirana. Omenjena je samo sodobna oprema, ki se danes močno razlikuje od tiste, s katero so bili splezani prvi slapovi in kombinirane smeri.

Osnovna oprema

Sem sodijo:

Nujna je tudi čelada, ki ji nekateri pri lednem plezanju dodajo plastični vizir, ki ščiti obraz pred odkrušenimi kosi ledu.

Slika 1: Čelada z vizirjem (Vir: Petzl)

Cepin

Za plezanje lednih in kombiniranih smeri uporabljamo dva cepina. Cepini za ledno plezanje imajo v zadnjem času močno ukrivljena ratišča (kot med klino in ratiščem je manjši), kar omogoča lažje zatikanje in večjo varnost pri plezanju, saj je možnost, da se nam cepin iztakne manjša. Vse bolj popularno je plezanje brez paščkov, zato so cepini opremljeni z oporami, ki jih pritrdimo na ratišče in ščitijo prste (ang. griprest). Nekateri pri plezanju uporabljajo varnostne zanke (t.i. gosenice), ki preprečujejo padec cepinov.
S cepini z močno ukrivljenim ratiščem je plezanje v položnem terenu precej okorno.

Slika 2: Cepini za ledno plezanje (Vir: Petzl)

Zimski čevlji

Za plezanje (strmih) slapov in kombiniranih smeri se največ uporabljajo (zimski) čevlji s trdim podplatom. V nasprotnem primeru se nam lahko zaradi fleksibilnosti podplata, med plezanjem sname dereza, kar je v danih okoliščinah lahko zelo nevarno.
Za tekmovalno ledno in kombinirano plezanje se uporablja posebno za to narejene lahke čevlje z integrirano derezo.

Dereze

Za plezanje lednih/kombiniranih smeri se največ uporabljajo (pol)avtomatske dereze, ki za razliko od klasičnih (na paščke), omogočajo lažje nameščanje in manjšo verjetnost, da se nam med plezanjem sezujejo. Plezalne dereze imajo za razliko od pohodnih sprednje zobe dolge, postavljene pod kotom in vertikalno. S tem zagotavljajo zanesljivo oporo pri plezanju v veliki strmini po sprednjih zobeh. V zadnjem času se predvsem za težke ledne in kombinirane smeru uporabljajo asimetrične (leva in desna dereza se razlikujeta) dereze z enim sprednjim zobcem (ang. monopoint), ki omogočajo natančno stopanje na majhne stope.
Uporabljajo se tudi dereze z dvema sprednjima zobcema (ang. bipoint), ki omogočajo večjo stabilnost v ledu (in snegu). Nekateri proizvajalci omogočajo tudi asimetrično nastavljanje obeh zob (dolžino posameznega zoba).

Slika 3: Dereze z enim in dvema sprednjima zobcema (Vir: Grivel)

Pripomočki za varovanje v ledu

Ledni vijaki

Glavni varovali pripomoček v ledu so ledni vijaki, ki so različnih dolžin. Sila, ki jo vijak zdrži ob obremenitvi, je odvisna od kvalitete ledu in dolžine vijaka. Navadno tam, kjer je to mogoče, uporabimo daljše vijake (> 15cm), kjer pa je led tanek, uporabimo krajše. V zadnjem času se uporabljajo predvsem vijaki z vrtljivo ročico, ki omogoča hitrejšo namestitev v led. Ko drugi v navezi vijake odstranjuje iz ledu, jih mora njujno očistiti (iz vijaka izpihati ostanke ledu).

Slika 4 Ledni vijaki (Vir: Black Diamond)

Ledni klini

Kjer zaradi konfiguracije ledu (tanek led, ledne gobice) lednih vijakov ne moremo nameščati, pride v poštev uporaba lednih klinov/krempeljcov.

Slika 5: Ledni klin (Vir: Black Diamond)

Sistemi vponk

Pri ekstremno zahevnem lednem plezanju, kjer se zaradi težavnosti in tankega ledu lahko namešča le kratke vijake, pa še teh ne prav pogosto, je prpiporočljiva uporaba prešitih najlonskih zank, ki se ob padcu trgajo in s tem absorbirajo del nastale sile (ang. shock absorbing sling). S tem zmanjšamo silo na obremenjeni vijak in možnost, da se le ta izruva iz ledu.

Orodje za abalak

Orodje za abalak (ang. abalakov hook) je namenjeno predvsem izdelavi sidrišč za spust v ledu. Z orodjem si pomagamo pri napeljavi pomožne vrvice skozi luknji, ki smo ju izdelali z lednim vijakom.

Slika 6: Orodje za abalak (Vir: Grivel)