Oprema za plezanje snežnih smeri: Razlika med redakcijama

Iz Alpirocnik
Skoči na: navigacija, iskanje
m (Poenotenje s predhodnimi avtorji.)
Vrstica 13: Vrstica 13:
 
== Dereze  ==
 
== Dereze  ==
  
Za plezanje po snegu se največ uporabljajo (pol)avtomatske dereze. Njihova uporaba je bolj priporočljiva od uporabe derez, ki se pritrjujejo samo s paščki, predvsem zaradi bolj praktičnega obuvanja in manjše verjetnosti, da se nam med plezanjem sezujejo. Dereze namenjene plezanju v snegu imajo zaradi večje stabilnosti dva sprednja zoba (t.i. bipoint). Le ta sta lahko postavljena vertikalno ali horizontalno. Nekateri modeli imajo že nameščeno (za nekatere pa lahko dokupimo) plastično/gumijasto zaščito proti coklam.<br>V primeru, da uporabljamo aluminijaste (lahke) dereze moramo paziti, saj se le te med hojo/plezanjem po skali hitro obrabijo.  
+
Za plezanje po snegu se največ uporabljajo (pol)avtomatske dereze. Njihova uporaba je bolj priporočljiva od uporabe klasičnih derez (na paščke), predvsem zaradi bolj praktičnega obuvanja in manjše verjetnosti, da se nam med plezanjem sezujejo. Dereze namenjene plezanju v snegu imajo zaradi večje stabilnosti dva sprednja zoba (t.i. bipoint). Le ta sta lahko postavljena vertikalno ali horizontalno. Nekateri modeli imajo že nameščeno (za nekatere pa lahko dokupimo) plastično/gumijasto zaščito proti coklam.<br>V primeru, da uporabljamo aluminijaste (lahke) dereze moramo paziti, saj se le te med hojo/plezanjem po skali hitro obrabijo.  
  
 
[[Image:Sneg dereze.JPG|thumb|center|600px|Slika 2: Dereze za plezanje v snegu [Vir: Petzl, Black Diamond]]]
 
[[Image:Sneg dereze.JPG|thumb|center|600px|Slika 2: Dereze za plezanje v snegu [Vir: Petzl, Black Diamond]]]

Redakcija: 18:25, 24. februar 2011

Oprema predstavljena v tem poglavju, je namenjena predvsem plezanju (neekstremnih) snežnih grap in vesin. Oprema za plezanje težkih strmih smeri po snegu/alpskem ledu, je bolj podobna opremi za plezanje lednih smeri. Opisana je sodobna oprema, ki se danes razlikuje od tiste, s katero so plezali včasih.

Osnovna oprema

Vsaka naveza mora imeti za plezanje osnovno plezalno opremo, ki je predstavljena v poglavju Oprema za skalno plezanje. Sem sodijo vrv, plezalni pas, čelada, varovalo, vponke z matico, kompleti, najlonski trakovi, pomožne vrvice in prva pomoč. V primeru, da se gibamo po plazovitem terenu, je priporočljiva tudi lavinska oprema.

Cepin

Za plezanje po snegu uporabljamo en ali dva cepina, odvisno od naklonine in izkušenosti posameznika. Dolžina plezalnega cepina je navadno okoli 50cm. Cepini nimajo ekstremno ukrivljenega ratišča, saj večino časa ne plezamo v vertikali. Običajno imamo en cepin opremljen s kladivom (za zabijanje/izbijanje klinov) in drugega z lopatko (za kopanje sidrišč, ...). Vse bolj popularno je plezanje brez paščkov, zato so cepini opremljeni z oporami, ki jih pritrdimo na ratišče in ščitijo prste (t.i. griprest). Nekateri pri plezanju uporabljajo varnostne zanke (t.i. gosenice), ki preprečujejo padec cepinov. Pozorni moramo biti na trdnost ratišča cepina, saj nekatera niso dovolj trdna za gradnjo prečnih sidrišč.

Slika 1: Cepin za plezanje v snegu [Vir: Petzl, Grivel]

Dereze

Za plezanje po snegu se največ uporabljajo (pol)avtomatske dereze. Njihova uporaba je bolj priporočljiva od uporabe klasičnih derez (na paščke), predvsem zaradi bolj praktičnega obuvanja in manjše verjetnosti, da se nam med plezanjem sezujejo. Dereze namenjene plezanju v snegu imajo zaradi večje stabilnosti dva sprednja zoba (t.i. bipoint). Le ta sta lahko postavljena vertikalno ali horizontalno. Nekateri modeli imajo že nameščeno (za nekatere pa lahko dokupimo) plastično/gumijasto zaščito proti coklam.
V primeru, da uporabljamo aluminijaste (lahke) dereze moramo paziti, saj se le te med hojo/plezanjem po skali hitro obrabijo.

Slika 2: Dereze za plezanje v snegu [Vir: Petzl, Black Diamond]

Pripomočki za varovanje v snegu

Vsi pripomočki morajo biti v sneg nameščeni pravilno, (opisano v poglavju Sidrišča v snegu) saj je v nasprotnem primeru njihova uporaba nevarna.
V primeru, da imamo na dosegu skalo (plezanje po grapah), lahko uporabimo skalna varovala (klini, metulji in zatiči), vendar moramo paziti na to, da skalne razpoke požlejene. V primeru lednih odstavkov, pa se lahko varujemo z lednimi vijaki.

Snežna sablja

Je 50cm – 150cm dolga (aluminijasta) palica, ki jo zabijemo v zbit sneg. Poleg varovanja, jo lahko uporabljamo tudi za fiksiranje vrvi ali šotora.

Slika 3: Snežna sablja [Vir: Petzl]

Snežno sidro

Je kompaktna plošča, ki se pod pravilno obremenitvijo zarije v sneg in služi kot varovalo.

Slika 4: Deadman [Vir: DMM]

Ostali pripomočki

Za izdelavo sidrišč lahko v sneg zakopljemo različne predmete – cepine, smuči, smučarske palice, nahrbtnik, ...