Oprema za plezanje snežnih smeri: Razlika med redakcijama

Iz Alpirocnik
Skoči na: navigacija, iskanje
 
(37 vmesnih redakcij 8 uporabnikov ni prikazanih)
Vrstica 1: Vrstica 1:
==  Uvod  ==
+
Oprema, predstavljena v tem poglavju, je namenjena predvsem plezanju snežnih grap in pobočij zmernih težavnosti. Oprema za plezanje težkih strmih smeri po snegu oziroma alpskem ledu je bolj podobna [[Oprema za plezanje lednih smeri|opremi za plezanje lednih smeri]]. Opisana je sodobna oprema, ki se razlikuje od tiste, s katero so plezali včasih.
  
Oprema predstavljena v tem poglavju, je namenjena predvsem plezanju (neekstremnih) snežnih grap in vesin. Oprema za plezanje težkih strmih smeri po snegu/alpskem ledu, je bolj podobna [http://alpirocnik.rasica.org/index.php/Oprema_za_plezanje_lednih_smeri opremi za plezanje lednih smeri]. Opisana je sodobna oprema, ki se (tako kot tudi plezalna tehnika) danes močno razlikuje od tiste, s katero so plezali včasih.
+
== Osnovna oprema ==
  
== Osnovna oprema  ==
+
Vanjo sodijo:
  
Vsaka naveza mora imeti za plezanje osnovno plezalno opremo, ki je predstavljena v poglavju [http://alpirocnik.rasica.org/index.php/Oprema_za_skalno_plezanje oprema za skalno plezanje]. Sem sodijo vrv, plezalni pas, čelada, varovalo, vponke z matico, kompleti, najlonski trakovi, pomožne vrvice in prva pomoč. V primeru, da se gibamo po plazovitem terenu, je priporočljica lavinska oprema.  
+
*[http://alpirocnik.rasica.org/index.php/Osnovna_plezalna_oprema#Vrv vrv];
 +
*[http://alpirocnik.rasica.org/index.php/Osnovna_plezalna_oprema#Plezalni_pas plezalni pas;]
 +
*[http://alpirocnik.rasica.org/index.php/Osnovna_plezalna_oprema#.C4.8Celada čelada;]
 +
*[http://alpirocnik.rasica.org/index.php/Osnovna_plezalna_oprema#Naprava_za_varovanje varovalo;]
 +
*[http://alpirocnik.rasica.org/index.php/Osnovna_plezalna_oprema#Vponke_z_matico vponke z matico;]
 +
*[http://alpirocnik.rasica.org/index.php/Osnovna_plezalna_oprema#Trakovi trakovi;]
 +
*[http://alpirocnik.rasica.org/index.php/Osnovna_plezalna_oprema#Sistemi_vponk_.E2.80.93_kompleti.C2.A0 sistemi vponk;]
 +
*[http://alpirocnik.rasica.org/index.php/Osnovna_plezalna_oprema#Pomo.C5.BEne_vrvice pomožne vrvice;]
 +
*[http://alpirocnik.rasica.org/index.php/Osnovna_plezalna_oprema#Prva_pomo.C4.8D prva pomoč;]
 +
*[http://alpirocnik.rasica.org/index.php/Plazovi plazovna oprema.]
  
 
== Cepin  ==
 
== Cepin  ==
  
Za plezanje po snegu uporabljamo enega ali dva cepina, kar je odvisno od naklonine in izkušenosti posameznika. Dolžina plezalnega cepina je navadno okoli 50cm. Cepini nimajo ekstremno ukrivljenega ratišča, saj večine časa ne plezamo v vertikali. Običajno imamo en cepin s kladivom (za zabijanje/izbijanje klinov) in enega z lopatko (za kopanje sidrišč, ...). Vse bolj popularno je plezanje brez paščkov, zato so cepini opremljeni z oporami, ki jih pritrdimo na ratišče in ščitijo prste (t.i. griprest). Nekateri pri plezanju uporabljajo varnostne zanke (t.i. gosenice), ki preprečujejo padec cepinov. Pozorni moramo biti na trdnost ratišča cepina, saj nekateri cepini niso dovolj trdni za gradnjo [http://alpirocnik.rasica.org/index.php/Sidri%C5%A1%C4%8Da_v_snegu prečnih sidrišč].  
+
Za plezanje po snegu uporabljamo en cepin ali par cepinov – odvisno od naklonine in izkušenosti posameznika. Dolžina plezalnega cepina je navadno okrog 50 cm. Cepini imajo rahlo ukrivljeno ratišče (fotografija spodaj), saj večino časa ne plezamo v vertikali. En cepin imamo opremljen s kladivom (za zabijanje in izbijanje klinov) in drugega z lopatko (za kopanje sidrišč, ...). Vse bolj je razširjeno plezanje brez paščkov – zato se na ratišče cepinov lahko pritrdijo posebni nastavki, ki nudijo oporo in ščitijo prste (ang. griprest). Nekateri pri plezanju uporabljajo varnostne zanke (t. i. gosenice), s katerimi preprečimo izgubo cepinov, če nam ti zdrsnejo ali padejo iz roke. Pozorni moramo biti na trdnost ratišča cepina (imeti morajo oznako T), saj tista z oznako B niso dovolj trdna za gradnjo [[Sidrišča v snegu#Pre.C4.8Dno_sidri.C5.A1.C4.8De|prečnih sidrišč]].  
  
[[Image:Sneg cepini.JPG|thumb|center|500px|Slika 1: Cepin za plezanje v snegu (Vir: Petzl, Grivel)]]
+
[[Image:Sneg cepini.JPG|thumb|center|400px|Cepina za plezanje v snegu (Vir: Petzl, Grivel)]]  
  
 
== Dereze  ==
 
== Dereze  ==
  
Za plezanje po snegu se največ uporabljajo (pol)avtomatske dereze. Priporočljive so, predvsem zaradi bolj praktičnega obuvanja in manjše verjetnosti, da se nam bodo sezule. Dereze namenjene plezanju v snegu imajo zaradi večje stabilnosti dva sprednja zoba (t.i. bipoint). Le ti so lahko postavljeni vertikalno ali pa horizontalno. Nekateri modeli imajo že nameščeno (za nekatere pa lahko dokupimo) plastično/gumjasto zaščito proti coklam.<br>V primeru, da uporabljamo aluminiaste (lahke) dereze moramo paziti, saj se le te med hojo/plezanjem po skali hitro obrabijo.  
+
Za plezanje po snegu se najpogosteje uporabljajo (pol-)avtomatske dereze. Njihova uporaba je bolj priporočljiva od uporabe klasičnih derez s pritrjevanjem na paščke predvsem zaradi bolj praktičnega nameščanja in manjše verjetnosti, da se nam med plezanjem snamejo. Poleg tega&nbsp;<span style="line-height: 1.5em;">predstavljajo&nbsp;</span><span style="line-height: 1.5em;">klasične dereze v kombinaciji z neustreznim (premehkim) obuvalom grožnjo za nastanek ozeblin na nogah, saj s pritrditvijo dereze prek paščkov deloma oslabimo krvni pretok v stopalih, kar lahko povzroči hitrejši nastanek ozeblin.</span>
 +
 
 +
Dereze, namenjene plezanju v snegu, imajo zaradi večje stabilnosti dva sprednja zoba (ang. bipoint), ki sta lahko postavljena vertikalno ali horizontalno. Nekateri modeli imajo že nameščeno (za nekatere pa lahko dokupimo) plastično ali gumijasto zaščito proti "coklam". Njihova uporaba je zelo priporočljiva.&nbsp;"Cokle" so zbit sneg, ki se ob hoji po mokrem snegu sprime z derezo in bistveno oteži nadaljnjo hojo. Največja nevarnost pa je, da lahko zaradi nabiranja snega pod derezo pride do zdrsa, saj zobje derez nimajo več stika s snežno podlago. Zato je treba praktično ob vsakem koraku s cepini ta sneg zbiti s podplata oziroma dereze. Z uporabo nastavkov proti nastanku "cokel" (ang. antibot plates) se cokle ne delajo tako pogosto in tudi hitreje odpadejo same.
 +
 
 +
<br>V primeru, da uporabljamo aluminijaste (lahke) dereze, moramo paziti, saj se te med hojo/plezanjem po skali hitro obrabijo.Takšne dereze se uporabljajo predvsem kot rezerva ali kot zasilni del opreme pri turnem smučanju. Za plezanje niso primerne –&nbsp;enako velja tudi za aluminijaste cepine.<br>
  
[[Image:Sneg dereze.JPG|thumb|center|600px|Slika 2: Dereze za plezanje v snegu [Vir: Petzl, Black Diamond]]]
+
[[Image:Sneg dereze.JPG|thumb|center|400px|Dereze za plezanje v snegu (Vir: Petzl, Black Diamond)]]  
  
 
== Pripomočki za varovanje v snegu  ==
 
== Pripomočki za varovanje v snegu  ==
  
Tu bodo predstavljeni pripomočki za varovanje v snegu. Vsi pripomočki morajo biti v sneg nameščeni pravilno, (opisano v poglavju [http://alpirocnik.rasica.org/index.php/Sidri%C5%A1%C4%8Da_v_snegu sidrišča v snegu]) saj je v nasprotnem primeru njihova uporaba nevarna.<br>V primeru, da imamo na dosegu skalo (plezanje po grapah), lahko uporabimo skalna varovala (klini, metulji in zatiči), vendar moramo paziti na to, da skalne razpoke niso zalite z ledom. V primeru lednih odstavkov, pa se lahko varujemo z [http://alpirocnik.rasica.org/index.php/Oprema_za_plezanje_lednih_smeri#Ledni_vijaki lednimi vijaki].  
+
Vsi pripomočki morajo biti v sneg nameščeni pravilno (opisano v poglavju [[Sidrišča v snegu|Sidrišča v snegu]]), saj je v nasprotnem primeru njihova uporaba nevarna.&nbsp;V primeru, da imamo na dosegu skalo (plezanje po grapah), lahko uporabimo skalna varovala (klini, metulji in zatiči), vendar moramo paziti na to, da skalne razpoke niso požlejene. V primeru lednih odstavkov se lahko varujemo z [[Oprema za plezanje lednih smeri#Ledni_vijaki|lednimi vijaki]].  
  
 
=== Snežna sablja  ===
 
=== Snežna sablja  ===
  
To je od 50cm – 150cm dolga (aluminiasta) palica, ki jo zabijemo v zbit sneg. Poleg varovanja, jo lahko uporabljamo tudi za fiksiranje vrvi ali šotora.  
+
Snežna sablja je 50–150 cm dolga (aluminijasta) palica, ki jo zabijemo v zbit sneg. Poleg vloge varovala lahko opravlja tudi vlogo pritrjevanja vrvi ali šotora.  
  
[[Image:Sneg sablja.jpg|thumb|center|400px|Slika 3: Snežna sablja [Vir: Petzl]]]  
+
[[Image:Sneg sablja.jpg|thumb|center|300px|Snežna sablja (Vir: Petzl)]]  
  
=== Deadman ===
+
=== Snežno sidro ===
  
Je kompaktna plošča, ki jo zakopljemo v sneg in služi kot varovalo.  
+
Snežno sidro je kompaktna plošča, ki se pod pravilno obremenitvijo zarije v sneg in služi kot varovalo.  
  
[[Image:Sneg deadman.jpg|thumb|center|350px|Slika 4: Deadman [Vir: DMM]]]  
+
[[Image:Sneg deadman.jpg|thumb|center|300px|Snežno sidro (Vir: DMM)]]  
  
 
=== Ostali pripomočki  ===
 
=== Ostali pripomočki  ===
  
Za varovanje lahko v sneg zakopljemo različne predmete – cepine, smuči, smučarske palice, nahrbtnik, ...
+
Za izdelavo sidrišč lahko v sneg zakopljemo različne predmete – cepine, smuči, smučarske palice, nahrbtnik, ...

Trenutna redakcija s časom 07:38, 22. maj 2013

Oprema, predstavljena v tem poglavju, je namenjena predvsem plezanju snežnih grap in pobočij zmernih težavnosti. Oprema za plezanje težkih strmih smeri po snegu oziroma alpskem ledu je bolj podobna opremi za plezanje lednih smeri. Opisana je sodobna oprema, ki se razlikuje od tiste, s katero so plezali včasih.

Osnovna oprema

Vanjo sodijo:

Cepin

Za plezanje po snegu uporabljamo en cepin ali par cepinov – odvisno od naklonine in izkušenosti posameznika. Dolžina plezalnega cepina je navadno okrog 50 cm. Cepini imajo rahlo ukrivljeno ratišče (fotografija spodaj), saj večino časa ne plezamo v vertikali. En cepin imamo opremljen s kladivom (za zabijanje in izbijanje klinov) in drugega z lopatko (za kopanje sidrišč, ...). Vse bolj je razširjeno plezanje brez paščkov – zato se na ratišče cepinov lahko pritrdijo posebni nastavki, ki nudijo oporo in ščitijo prste (ang. griprest). Nekateri pri plezanju uporabljajo varnostne zanke (t. i. gosenice), s katerimi preprečimo izgubo cepinov, če nam ti zdrsnejo ali padejo iz roke. Pozorni moramo biti na trdnost ratišča cepina (imeti morajo oznako T), saj tista z oznako B niso dovolj trdna za gradnjo prečnih sidrišč.

Cepina za plezanje v snegu (Vir: Petzl, Grivel)

Dereze

Za plezanje po snegu se najpogosteje uporabljajo (pol-)avtomatske dereze. Njihova uporaba je bolj priporočljiva od uporabe klasičnih derez s pritrjevanjem na paščke predvsem zaradi bolj praktičnega nameščanja in manjše verjetnosti, da se nam med plezanjem snamejo. Poleg tega predstavljajo klasične dereze v kombinaciji z neustreznim (premehkim) obuvalom grožnjo za nastanek ozeblin na nogah, saj s pritrditvijo dereze prek paščkov deloma oslabimo krvni pretok v stopalih, kar lahko povzroči hitrejši nastanek ozeblin.

Dereze, namenjene plezanju v snegu, imajo zaradi večje stabilnosti dva sprednja zoba (ang. bipoint), ki sta lahko postavljena vertikalno ali horizontalno. Nekateri modeli imajo že nameščeno (za nekatere pa lahko dokupimo) plastično ali gumijasto zaščito proti "coklam". Njihova uporaba je zelo priporočljiva. "Cokle" so zbit sneg, ki se ob hoji po mokrem snegu sprime z derezo in bistveno oteži nadaljnjo hojo. Največja nevarnost pa je, da lahko zaradi nabiranja snega pod derezo pride do zdrsa, saj zobje derez nimajo več stika s snežno podlago. Zato je treba praktično ob vsakem koraku s cepini ta sneg zbiti s podplata oziroma dereze. Z uporabo nastavkov proti nastanku "cokel" (ang. antibot plates) se cokle ne delajo tako pogosto in tudi hitreje odpadejo same.


V primeru, da uporabljamo aluminijaste (lahke) dereze, moramo paziti, saj se te med hojo/plezanjem po skali hitro obrabijo.Takšne dereze se uporabljajo predvsem kot rezerva ali kot zasilni del opreme pri turnem smučanju. Za plezanje niso primerne – enako velja tudi za aluminijaste cepine.

Dereze za plezanje v snegu (Vir: Petzl, Black Diamond)

Pripomočki za varovanje v snegu

Vsi pripomočki morajo biti v sneg nameščeni pravilno (opisano v poglavju Sidrišča v snegu), saj je v nasprotnem primeru njihova uporaba nevarna. V primeru, da imamo na dosegu skalo (plezanje po grapah), lahko uporabimo skalna varovala (klini, metulji in zatiči), vendar moramo paziti na to, da skalne razpoke niso požlejene. V primeru lednih odstavkov se lahko varujemo z lednimi vijaki.

Snežna sablja

Snežna sablja je 50–150 cm dolga (aluminijasta) palica, ki jo zabijemo v zbit sneg. Poleg vloge varovala lahko opravlja tudi vlogo pritrjevanja vrvi ali šotora.

Snežna sablja (Vir: Petzl)

Snežno sidro

Snežno sidro je kompaktna plošča, ki se pod pravilno obremenitvijo zarije v sneg in služi kot varovalo.

Snežno sidro (Vir: DMM)

Ostali pripomočki

Za izdelavo sidrišč lahko v sneg zakopljemo različne predmete – cepine, smuči, smučarske palice, nahrbtnik, ...